1. خانه
  2. مقالات بکر
  3. تجهیزات دندانپزشکی چگونه استریل می شوند؟

تجهیزات دندانپزشکی چگونه استریل می شوند؟

تجهیزات دندانپزشکی چگونه استریل می شوند؟ درباره تجهیزات دندانپزشکی و کاربرد آن بیشتر بدانید.

دندانپزشکان موظفند برای حفظ سلامتی بیماران خود اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهند. اما ممکن است متوجه اقداماتی مانند استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی یا سایر روش های کنترل عفونت نشوید، زیرا بسیاری از این مراحل دور از چشم شما انجام می شود.

برای کاهش اضطراب خود در این مورد، با دندانپزشک خود صحبت کنید و نگرانی های خود را برای اطمینان از ایمنی و سلامت خود در مطب او در میان بگذارید.

لازم است بدانید که روش های مراقبتی روش های ایمنی هستند که برای هر بیمار برای جلوگیری از انتقال ویروس ایدز و سایر بیماری های عفونی استفاده می شود.

پس از هر بار ویزیت بیمار، دستکش ها دور ریخته می شوند، دست ها شسته می شوند و برای بیمار بعدی از یک جفت دستکش جدید استفاده می شود.

مواد یکبار مصرف و وسایل کمکی مانند سوزن ها و سرپستانک ها که غیر قابل استریل شدن هستند در ظروف مخصوص ریخته می شوند.

آیا ما عفونت را به اندازه کافی کنترل می کنیم؟
دندانپزشکی یکی از مشاغلی است که هم بیمار و هم دندانپزشک از طریق تماس با خون، ترشحات خونی یا تنفس در معرض عوامل بیماری زا قرار می گیرند.

تحقیقات نشان داده است که رعایت اصول استاندارد بهداشتی در پیشگیری از بیماری های عفونی بسیار موثر است.

راه های پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی

تمیز کزدن محیط مطب
1- سابقه پزشکی بیمار

از هر بیمار باید در مورد سابقه بیماری های مختلف سوال شود و در پرونده او ثبت شود. در عین حال، لازم است این تاریخچه در بررسی های سالانه به روز شود.

2- واکسیناسیون تیم دندانپزشکی

همه اعضای تیم دندانپزشکی باید در برابر بیماری هایی مانند هپاتیت و سل محافظت شوند. اندازه گیری سطح ضد هپاتیت B یک تا چهار ماه پس از تکمیل واکسیناسیون توصیه می شود.همچنین پیشنهاد می شود که دندانپزشک از نظر هپاتیت C و ایدز آزمایش شود.

3- مراقبت شخصی در مطب

تماس مستقیم با ترشحات بدن یا خون بیمار، تماس غیرمستقیم با وسایل یا سطوح، تماس مخاط چشم، بینی یا دهان با ترشحات یا استنشاق میکروارگانیسم های موجود در هوا از جمله راه های انتقال بیماری های عفونی است.

همیشه باید دستکش استریل با اندازه دست، کم حساسیت و بدون پودر بپوشید. استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند روپوش، عینک، دستکش یکبار مصرف و ماسک نیز از انتقال بیماری جلوگیری می کند.

4- زخم های ناشی از تماس با اجسام نوک تیز

تماس با سوزن های تزریق و سایر اجسام تیز می تواند یکی دیگر از راه های انتقال بیماری های ویروسی منتقله از طریق خون در دندانپزشکی باشد.

ملاحظات پیشگیری از HIV و هپاتیت B باید حداکثر یک ساعت پس از این رویدادها انجام شود.

محیط مطب دندانپزشکی

فضای اداری باید ساده، مرتب و دارای تهویه مطبوع مناسب باشد. سطوح کار و کف غیر قابل نفوذ هستند و به راحتی تمیز و ضدعفونی می شوند.

مناطق آلوده و تمیز جدا می شوند و تجهیزات در اتاقی دور از منطقه درمان ضد عفونی (استریل) می شوند.

تمام لوله های آب و هوا باید دارای شیرهای یک طرفه برای جلوگیری از آلودگی لوله باشند.

علاوه بر این، محل ساکشن و دهانشویه باید هر روز با محلول های ضد عفونی کننده تمیز شود. همچنین توصیه می شود لوله های آب یونیت در پایان کار روزانه تخلیه و شسته شود تا میزان میکروب ها در سیستم آب صندلی دندانپزشکی کاهش یابد.

استریل کردن تجهیزات دندانپزشکی

استریل کردن تجهیرات دندانپزشکی
تجهیزات دندانپزشکی استریل یکی از مواردی است که در کلینیک های دندانپزشکی باید به آن توجه ویژه ای شود.

تجهیزاتی که مجددا استفاده می شوند باید ضدعفونی یا استریل شوند.تمیز کردن را می توان با واشر دستی، اولتراسونیک یا اتوماتیک انجام داد. مسلم است که روش های خودکار کارآمدتر بوده و احتمال آسیب در حین کار را کاهش می دهند.

اتوکلاو نوع B

برای عقیم سازی، ابزارهای دندانپزشکی به مدت 3 تا 3.5 دقیقه در دمای 134 تا 137 درجه سانتیگراد اتوکلاو می شوند. اتوکلاو مورد استفاده در کلینیک آیریس از نوع B می باشد که بهترین نوع اتوکلاو در دنیا می باشد.

اتوکلاوها باید به طور مداوم بررسی شوند تا اطمینان حاصل شود که فرآیند استریلیزاسیون کامل شده است.

کپک های گرفته شده از دندان های بیماران که آلوده به خون و بزاق هستند می توانند حاوی ویروس ها و باکتری ها باشند.

مواد ضدعفونی کننده ممکن است در از بین بردن میکروب ها موثر باشند، اما نباید اثرات نامطلوبی بر مواد قالب گیری داشته باشند.

اکثر مطالعات نشان داده اند که شستشو با آب ساده نمی تواند میکروب ها را از بین ببرد.

تجهیزات دندانپزشکی چگونه استریل می شوند؟بهترین روش ضدعفونی کردن قالب های دندانی شستن در آب سرد برای از بین بردن خون، بزاق و مواد زائد و سپس فرو بردن در محلول کلر تازه است.

پس از استریل کردن، ابزارهای دندانپزشکی باید در بسته های استریل قرار داده شوند تا از آلودگی جلوگیری شود. در پلی کلینیک ما، تمامی ابزارها و بسته های جراحی ایمپلنتولوژی پس از استریل با دستگاه مخصوص بسته بندی می شود.

دفع زباله های اداری

استریک کردن مطب
زباله های مطب دندان با خون، بزاق یا سایر مایعات بدن آغشته می شوند و می توانند برای فرد یا افرادی که با آنها تماس دارند خطری ایجاد کنند.

زباله های اداری باید در کیسه های زرد رنگ 225 بسته بندی شوند و نباید بیش از دو سوم پر شوند.

اجسام تیز باید در ظروف مخصوص قرار داده شوند تا خطر آسیب به افرادی که آنها را جمع آوری می کنند کاهش یابد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر