1. خانه
  2. مقالات بکر
  3. تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

اگر اخیراً به چاپ ظریف محصولات زیبایی نگاه کرده باشید، ممکن است با عبارت “ضد آلودگی” به عنوان یکی از چندین مزیت ذکر شده در این محصول برخورد کرده باشید. شاید متوجه شده باشید که اخیراً محصولات مراقبت از پوست ضد آلودگی در فروشگاه های زیبایی آنلاین ظاهر شده اند. به هر حال، شاید از خود پرسیده باشید که آیا آلودگی هوا واقعا به پوست آسیب می رساند؟ و آیا محصولات مراقبت از پوست می توانند از پوست ما در برابر اثرات مضر آلودگی هوا محافظت کنند؟

مانند بسیاری از بزرگترین ترندهای زیبایی جهان، موج مراقبت از پوست ضد آلودگی در آسیا شروع شد. دلیل این مشکل ممکن است این باشد که در برخی از شهرهای بزرگ آسیایی مانند پکن، آلودگی هوا بسیار جدی است. دکتر. بروس رابینسون، متخصص پوست و پروفسور بالینی پوست در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک، می گوید که سطح بالای آلودگی در این کشورها باعث می شود بیشتر از کشورهایی که خیلی درگیر مشکلات آلودگی نیستند، روی آلودگی هوا و تأثیر آن تمرکز کنند.

البته، اکنون که تغییرات آب و هوایی در حال تبدیل شدن به یک موضوع جهانی است، مهم نیست در کجا زندگی می کنید. این روزها همه ما بیشتر از گذشته متوجه آلودگی هوا شده ایم.

تاثیر آلودگی بر پوستآلودگی هوا چگونه به پوست آسیب می رساند؟

چندین مطالعه آلودگی را با مشکلات پوستی مانند بثورات، آکنه، پیری زودرس پوست و بیماری های التهابی پوست مانند اگزما مرتبط دانسته اند.
گزارش شده است که جذب آلاینده ها از طریق پوست مشابه جذب پس از استنشاق است. بنابراین میزان آلاینده هایی که از طریق پوست وارد بدن ما می شود مشابه سطوحی است که با استنشاق این مواد مضر وارد بدن می شود.

هنگامی که آلاینده ها وارد پوست می شوند، با کاهش سطح آنتی اکسیدان ها باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می شوند. به گفته مملک، فرآیندهای متابولیک طبیعی و التهاب باعث می شود بدن رادیکال های آزاد تولید کند. ما به‌طور طبیعی آنتی‌اکسیدان‌هایی تولید می‌کنیم تا رادیکال‌های آزاد را قبل از اینکه باعث آسیب شوند خنثی کنیم.

دکتر کلی رید، متخصص پوست در کلینیک پوست Westlake در آستین، تگزاس می گوید: «بدن به طور معمول می تواند تعادل بین آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد را حفظ کند. اگرچه عوامل خارجی مانند آلودگی یا اشعه ماوراء بنفش (UV) می توانند این تعادل را بر هم بزنند.
یک مطالعه در سال 2015 و یک مطالعه دیگر در سال 2019 نشان داد که قرار گرفتن در معرض مزمن با آلاینده‌های جوی باعث تشکیل رادیکال‌های آزاد می‌شود و پوست را از ویتامین‌های آنتی اکسیدانی C و E تخلیه می‌کند.این باعث التهاب و تضعیف سد پوستی می شود.

به گفته رید، آلاینده های محیطی در ایجاد آسیب های پوستی نقش دارند که در نهایت منجر به از بین رفتن رطوبت پوست، پیری و ایجاد لک و چین و چروک می شود.

یک مطالعه چینی منتشر شده در سال 2011، که حدود 70000 نفر را مورد مطالعه قرار داد، نشان داد که افزایش سطح آلودگی ازن با افزایش مراجعه به پزشک برای کهیر، اگزما و درماتیت تماسی مرتبط است. رید می گوید: «تحقیقات گسترده تری باید انجام شود، اما به طور کلی، به نظر می رسد علائم بیماری های مزمن التهابی پوست مانند آکنه و درماتیت آتوپیک (اگزما) زمانی که افراد در معرض سطوح بالایی از آلودگی قرار می گیرند، بدتر می شوند.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) موارد زیر را به عنوان آلاینده های اصلی در فضای باز فهرست می کند:

دی اکسید نیتروژن
دی اکسید گوگرد
مونوکسید کربن
ذرات معلق (PM)
فلزات سنگین
ممالک توضیح می دهد: ترکیبات اکسید نیتریک پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش با ترکیبات آلی فرار واکنش می دهند و در نهایت در سطح زمین ازن تولید می کنند.

 

ذرات معلق باعث استرس اکسیداتیو و التهابی مرتبط با پیری پوست می شوند.هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) آلاینده دیگری هستند که عمدتاً در دود سیگار یافت می شوند و می توانند باعث پیری زودرس پوست شوند.

رابینسون می گوید که جای تعجب نیست که آلاینده ها در شهرهای بزرگ و پرجمعیت مشکل سازتر هستند. مملک خاطرنشان می کند که گازهای گلخانه ای خودروها مقصر اصلی هستند و به میزان قابل توجهی در آلودگی اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن و دی اکسید گوگرد نقش دارند.

آلودگی هوا

نظر کارشناسان در مورد محصولات ضد آلودگی پوست چیست؟

رابینسون می گوید که تحقیقات زیادی برای حمایت از مراقبت از پوست ضد آلودگی صورت نگرفته است و بیشتر مطالعات توسط شرکت های مراقبت از پوست انجام شده است. ماملاک می گوید: «قطعاً سوگیری وجود دارد، اما در بسیاری از موارد می توانند نتایج قابل توجهی را پس از استفاده از محصولات خود نشان دهند.

علاوه بر این، مملک گفت، از آنجا که اصطلاح “ضد آلودگی” در محصولات تنظیم نشده است، بسیاری از محصولات مراقبت از پوست می توانند ادعا کنند که اثرات ضد آلودگی دارند بدون اینکه برچسب ضد آلودگی داشته باشند. رابینسون می افزاید: “هیچ چیز جدیدی در مورد این محصولات برای من وجود ندارد.”استفاده از سرفصل های ضد آلودگی، بازاریابی است.”

پزشکانی که با آنها صحبت کردیم موافقند که محصولات مراقبت از پوست با فواید ضد آلودگی حاوی موادی هستند که از پوست در برابر همه منابع آسیب از جمله آلاینده های محیطی محافظت می کنند.

کدام مواد و ترکیبات از پوست در برابر آلودگی هوا محافظت می کنند؟

1. آنتی اکسیدان ها
رابینسون و رید توضیح می دهند که آنتی اکسیدان ها قبل از اینکه بتوانند سلول های پوست را از بین ببرند به رادیکال های آزاد متصل می شوند. تحقیقات محدود اما امیدوارکننده نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها ممکن است از آسیب پوستی ناشی از آلودگی نیز جلوگیری کنند.

یک مطالعه کوچک که در سال 2020 توسط محققان کره جنوبی منتشر شد، نشان داد افرادی که از سرم آنتی اکسیدانی حاوی ویتامین C، ویتامین E و اسید فرولیک دو بار در روز به مدت دو هفته پس از لیزر درمانی استفاده می کردند، لک های پوستی مرتبط با آلودگی بیشتر را کاهش دادند.

یک مطالعه در سال 2020 توسط شرکت مراقبت از پوست آمریکا که سلول‌های پوست انسان را در آزمایشگاه مطالعه کرد، نشان داد که استفاده منظم از محلول حاوی ویتامین C (اسید ال اسکوربیک)، ویتامین E و اسید فرولیک از آسیب‌های ناشی از آلودگی جلوگیری می‌کند.مطالعه دیگری در سال 2019 توسط محققان یک شرکت مراقبت از پوست ایتالیایی روی 20 زن که در یک منطقه شهری با آلودگی بالا زندگی می کردند، انجام شد. آنها دریافتند که استفاده از سرم این شرکت که حاوی اسید فرولیک و ویتامین C است، لکه های تیره را کاهش می دهد و عملکرد سد پوستی را پس از یک ماه بهبود می بخشد.

رید می گوید موثرترین آنتی اکسیدان ها در محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد عبارتند از:

ویتامین سی
رتینول (ویتامین A)
ویتامین E
نیاسینامید (نیکوتینامید)
رسوراترول
کوآنزیم Q10
پلی فنول ها
فلاونوئیدها
اسید فرولیک
آستاگزانتین
گلوتاتیون
2. مرطوب کننده ها
آبرسانی منظم پوست باعث تقویت سد پوستی شده و در نتیجه احتمال نفوذ آلاینده های هوا به سلول های پوست و ایجاد استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. در این راستا، رابینسون و رید استفاده از محصولاتی با مواد زیر را توصیه می کنند:

سرامیدها سرامیدها یکی از موثرترین موادی هستند که به تقویت عملکرد محافظتی پوست کمک می کنند.

اسید هیالورونیک. اسید هیالورونیک که به آن هیالورونات سدیم نیز می گویند، یکی از اجزای سازنده مهم پوست است.رابینسون می گوید: اسید هیالورونیک قطعا به حفظ رطوبت در پوست کمک می کند و از سد پوستی محافظت می کند.

آلودگی هوا3. مسدود کننده های فیزیکی اشعه UV
رابینسون توضیح می دهد که نور ماوراء بنفش مانند یک بمب هوشمند است که به پوست نفوذ می کند و رشته های کلاژن و الاستیک پوست را می شکند و باعث ایجاد چین و چروک، افتادگی و تغییر در DNA سلول ها می شود. تغییر DNA سلول ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

اما ممالک می‌گوید دلیل دیگری برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید وجود دارد: برخی از آلاینده‌ها قبل از اینکه اثرات مضر خود را داشته باشند، توسط نور UV فعال می‌شوند. یک ضد آفتاب معدنی (حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی) با SPF 30 یا بالاتر، مانعی فیزیکی در برابر اشعه UV و آلاینده ها ایجاد می کند.
4. پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها
ممالک می گوید: آلودگی بر میکروبیوم پوست تأثیر می گذارد، باکتری ها و میکروارگانیسم هایی که به طور طبیعی روی پوست زندگی می کنند و به سلامت پوست کمک می کنند. مراقبت از میکروبیوم پوست می تواند به بازگرداندن تعادل مناسب میکروارگانیسم ها بر روی پوست کمک کند.

5.مواد دیگری که کمتر ثابت شده اند
گفته می شود که مالاکیت (مرمر سبز) به عنوان یک جاذب آلودگی عمل می کند، به فلزات سنگین متصل می شود و استرس اکسیداتیو روی پوست را کاهش می دهد. اما رابینسون می‌گوید که هنوز مطالعه بزرگی را ندیده است که ثابت کند فلزات سنگین واقعاً به پوست آسیب می‌رسانند.

رابینسون همچنین مواد دیگری مانند جلبک، گیاهان چینی، کوهندا (گینکو) و نمک دریایی را دیده است که به عنوان مواد ضد آلودگی برای مراقبت از پوست تبلیغ می شوند. او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم هیچ تحقیق پزشکی برای تأیید این موضوع وجود داشته باشد. ممالک می‌گوید: «بسیاری از آنها مواد انحصاری هستند که قبل از افزودن به محصولات آرایشی مورد مطالعه قرار می‌گیرند، بنابراین به سختی می‌توان دقیقاً دانست که چیست و مکانیسم اثر آنها چیست.

از کرم صورت استفاده کنید

توصیه هایی برای محافظت از پوست در برابر آلودگی هوا

با یک پاک کننده ملایم شروع کنید. رید و ممالک می گویند که پاکسازی می تواند میزان آلاینده های روی پوست، به ویژه ذرات معلق را کاهش دهد. از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید: صابون های قوی چربی طبیعی پوست را از بین می برند و سد پوست را به خطر می اندازند.سپس از یک محصول ضد عفونی کننده استفاده کنید. روزی دو بار بعد از شستن پوست از کرم یا سرم ضد آلودگی استفاده کنید. رابینسون پیشنهاد می کند که اگر از سرم استفاده می کنید، قبل از مرطوب کننده از آن استفاده کنید.

دو بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید. رید می‌گوید: «با مرطوب کردن پوست خود مطمئن شوید که یک سد قوی پوستی دارید.

هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب معدنی (حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم) باید آخرین مرحله در روتین مراقبت از پوست صبحگاهی شما باشد، زیرا ضد آفتاب معدنی نور را منعکس می کند و برای موثر بودن نیازی به جذب در پوست ندارد. رابینسون می گوید که ابتدا باید از ضد آفتاب شیمیایی استفاده کنید.

کمک به بازسازی پوست. از متخصص پوست خود در مورد لایه برداری شیمیایی برای ترمیم آسیب های موجود پوست بپرسید. رابینسون می گوید این روش ها در نهایت پوست را ضخیم می کنند و به محافظت در برابر عوامل محیطی مضر کمک می کنند.

لایه برداری را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید. آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یک ماده مراقبت از پوست است که گاهی در لایه برداری شیمیایی استفاده می شود. با گذشت زمان، آلفا هیدروکسی اسیدها به ضخیم شدن پوست و تقویت عملکرد سد آن کمک می کنند.ورزش، خواب و رژیم غذایی سالم را در اولویت قرار دهید. رابینسون می گوید: این عادات با حمایت از عملکرد سد طبیعی پوست شما به سلامت کلی شما کمک می کند. ممالک می گوید: «همه اینها متابولیسم را سرعت می بخشد و به دفع سموم از بدن کمک می کند.

برای محافظت از پوست در برابر آلودگی هوا کدام محصول مراقبت از پوست را انتخاب کنیم؟

فرمولاسیون های ضد آلودگی زیادی وجود دارد، اما کارشناسان پیشنهاد می کنند فرمولاسیون سرم یا کرم را انتخاب کنید. ممالک می گوید: آنها روی پوست می مانند و راهی عالی برای رساندن آنتی اکسیدان ها و مرطوب کننده ها به پوست برای کمک به پیشگیری، ترمیم و بازسازی هستند.

علاوه بر آنتی اکسیدان ها، به دنبال سرامیدها یا اسید هیالورونیک باشید. رابینسون می‌گوید: «اگر از محصولی استفاده می‌کنید که این مواد را دارد، احتمالاً محافظت لازم را دریافت می‌کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر