انواع هود آزمایشگاهی به همراه نکات ایمنی

انواع هود آزمایشگاهی

هدف از هود آزمایشگاهی این است که به طور ایمن آلاینده های بیولوژیکی و شیمیایی خطرناک را قبل از اینکه در آزمایشگاه یا محیط پخش شوند، جذب و حذف کند.

هود آزمایشگاهی که انواع مختلفی از مدل‌های رومیزی گرفته تا قابل نصب بر روی دیوار دارند، در زمینه‌های مختلف از شیمی گرفته تا علوم زیستی و پزشکی قانونی استفاده می‌شوند. هودها مجرای آلاینده ها را با استفاده از حجم هوای ثابت یا متغیر حذف می کنند. از آنجایی که هودهای با حجم ثابت به طور خاص تمایل دارند تا انرژی گیر باشند، تلاش‌های اخیر بر واحدهای جریان کم متمرکز شده‌اند که ویژگی‌های مهار دود را برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفظ ایمنی در خود جای داده‌اند.

انواع هود آزمایشگاهی

چگونه هود آزمایشگاهی را انتخاب کنم؟

اولین نکته همیشه باید کاربرد باشد: شناسایی مواد شیمیایی و فرآیندهایی که استفاده می شوند. آیا آنها قابل اشتعال هستند یا به ویژه خورنده هستند؟

برای کارهای آزمایشگاهی با درصد سمی کمتر، محفظه های بدون کانال که از فیلترهایی برای کنترل خطرات موجود در هوا استفاده می کنند، ممکن است مناسب باشد. اندازه های معمولی هود آزمایشگاهی از 3 تا 8 فوت متغیر است، بنابراین در صورت نیاز به قرار دادن تجهیزات در داخل واحد، این را در نظر داشته باشید. هر نوع مواد هود، از جمله فولاد پوشش داده شده با اپوکسی، فایبرگلاس یا رزین پلی، مقاومت حرارتی و مزایای سازگاری خاصی را ارائه می دهد.

بسیاری از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی از دستگاه‌های مهارکننده استفاده می‌کنند تا کاربر را از خطراتی که با آن‌ها کار می‌کند مصون نگه دارند. این دستگاه ها اغلب با نام های مختلفی از جمله هود کشت سلولی، هود کشت بافت، هود جریان آرام، هود PCR، هود ایمنی زیستی شناخته می شوند. با این حال، نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که همه این دستگاه‌ها سطح حفاظتی یکسانی را ارائه نمی‌کنند. ویژگی مشترک این است که تجهیزات جریان هوای آرام را برای یک منطقه کار “تمیز” فراهم می کند.

اما همه تجهیزات پرسنل اضافی یا حفاظت از محیط زیست را فراهم نمی کنند. کارهای مربوط به عوامل خطرناک همیشه باید در یک دستگاه نگهدارنده مناسب انجام شود تا از کارگر محافظت شود. درک ویژگی های ایمنی هر دستگاه و در نظر گرفتن کاربرد آنها در تحقیقات خود بسیار مهم است.

مقاله مرتبط: هود آزمایشگاهی

انواع هود آزمایشگاهی به همراه نکات ایمنی

هود آزمایشگاهی ایمنی زیستی

هود آزمایشگاهی از جمله تجهیزات و روش هایی است که برای به حداقل رساندن استنشاق، جذب پوست یا بلعیدن مواد خطرناک طراحی شده اند. هودهای بخار و  ایمنی زیستی دو قطعه متداول از تجهیزات آزمایشگاهی هستند که می‌توانند پتانسیل قرار گرفتن در معرض استنشاق در معرض مواد شیمیایی یا عوامل بیولوژیکی خطرناک را تا حد زیادی کاهش دهند.

اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، هودهای بخور آزمایشگاهی و هود‌های ایمنی زیستی، طراحی و عملکرد بسیار متفاوتی دارند و باید به طور مناسب برای محافظت از کاربر استفاده شوند. بسیاری از کنترل های اضافی مربوط به خطر یا مربوط به فرآیند در دسترس هستند.

هود آزمایشگاهی بخور

یک هود آزمایشگاهی بخار که به درستی کار کند و به درستی استفاده شود می تواند قرار گرفتن در معرض مایعات فرار، گرد و غبار و مه را کاهش دهد یا از بین ببرد. هنگام کار با تمام مواد خطرناک استفاده از هود آزمایشگاهی توصیه می شود. علاوه بر این، یک هود آزمایشگاهی یا سایر وسایل نگهدارنده مناسب، باید برای تمام کارهایی که با ” مواد خطرناک و سمی آزمایشگاهی” انجام می شود، استفاده گردد.

هر دود هود آزمایشگاهی باید دارای برچسب کالیبراسیون جریان و نشانگری باشد که بالاترین ارتفاع ارسی را برای استفاده در هنگام کار با مواد خطرناک نشان دهد. اگر این برچسب ها وجود نداشت، برای ارزیابی هود با ما تماس بگیرید.

انواع هود آزمایشگاهی

هر هود بخار باید حداقل به یک نوع دستگاه نظارت کمی مستمر مجهز باشد که به منظور ارائه اطلاعات فعلی در مورد وضعیت عملیاتی هود به کاربر طراحی شده است. این دستگاه ها معمولاً یک گیج فشار مگنهلیک یا یک فلومتر دیجیتال TSI هستند. هنگامی که گیج Magnehelic سطح فشار را در زمان صدور گواهینامه نشان می دهد یا زمانی که گیج TSI 100 fpm یا بیشتر را نشان می دهد، هود به درستی کار می کند.

هنگام استفاده از هودهای شیمیائی، اقدامات زیر همیشه مورد نیاز است. در برخی شرایط ممکن است شیوه های کاری سختگیرانه تری لازم باشد.

روش های کار هود آزمایشگاهی ایمن

تمام کارها را انجام دهید و تمام دستگاه ها را حداقل 6 اینچ از سطح کاپوت عقب نگه دارید.

تا جایی که امکان دارد ارسی کاپوت را بسته نگه دارید.

شیارها و بافل های هود را از انسداد دستگاه یا ظروف دور نگه دارید.

دستگاه یا مواد شیمیایی را به طور دائم در هود نگهداری نکنید. تجهیزات بزرگی که در داخل هود استفاده می شوند باید روی بلوک ها قرار گیرند تا جریان هوا در زیر تجهیزات امکان پذیر باشد. مواد شیمیایی را در یک کابینت ایمنی تایید شده نگهداری کنید.

هنگام ایجاد آلودگی، سر خود را در کاپوت قرار ندهید.

از هود آزمایشگاهی به عنوان مکانیزم دفع زباله استفاده نکنید. بطری های حلال در هود بخار باید در زمانی که از آن استفاده نمی شود درپوش داشته باشند.

هر فرآیندی که ممکن است آلودگی هوا را در سطح مجاز قرار گرفتن در معرض (PEL) یا بالاتر از آن در داخل هود آزمایشگاهی ایجاد کند، انجام دهید.

شیوه های کار هود آزمایشگاهی

تردد پا را از روی کاپوت به حداقل برسانید. هنگام بیرون آوردن و داخل کاپوت از انجام حرکات سریع خودداری کنید.

درهای آزمایشگاه را بسته نگه دارید (به استثنا: برخی از طرح های آزمایشگاهی نیاز به باز بودن درهای آزمایشگاه دارند).

ارسی هود یا پانل های ارسی را به جز در مواردی که برای راه اندازی دستگاه لازم است جدا نکنید. همیشه ارسی یا پانل ها را قبل از کار در هود تعویض کنید.

در صورت وجود مایعات یا گازهای قابل اشتعال از قرار دادن ظروف الکتریکی یا سایر منابع جرقه در داخل هود خودداری کنید. هیچ پریز برق دائمی در هود مجاز نیست.

اگر احتمال انفجار یا فوران وجود دارد از سد مناسب استفاده کنید.

تست و گواهی هودهای ایمنی زیستی

هودهای ایمنی بیولوژیکی (BSCs) مطابق با استاندارد NSF/ANSI 49، “گواهینامه هود ایمنی زیستی” آزمایش و تایید شده اند. آزمایش و صدور گواهینامه باید سالانه یا هر زمانی که یک BSC منتقل می شود، انجام شود.

هود آزمایشگاهی ایمنی زیستی (BSC) یک قطعه ضروری از تجهیزات ایمنی برای بسیاری از آزمایشگاه‌هایی است که تحقیقات بیولوژیکی را انجام می‌دهند.

BSC برای محافظت از پرسنل و محیط زیست در برابر مواد بالقوه عفونی و پاتوژن های انسانی طراحی شده است.

BSCها در سه کلاس مختلف کلاس I، II و III تولید می شوند. ویژگی مشترک در همه BSCها فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) است. فیلترهای HEPA می توانند ذرات تا 0.3 میکرون را با کارایی 99.97 درصد حذف کنند و اکثر باکتری ها و ویروس ها را به دام می اندازند. بخارات (از اتانول، فرمالین و غیره) و گازها توسط فیلتر HEPA گرفته و حذف نمی شوند.

هود ایمنی زیستی کلاس I

از پرسنل و محیط زیست محافظت کنید، اما سطح کار استریل تهیه نکنید. جریان هوا در یک BSC کلاس I شبیه یک هود بخار شیمیایی است که هوا از کارگر دور می‌شود و از سطح کار خارج می‌شود. اگزوز هود دارای فیلتر HEPA است و از محیط زیست محافظت می کند. کلاس I BSC برای کارهایی که نیاز به مهار دارد اما به عقیمی محصول نیاز ندارد مفید است.

هود ایمنی زیستی کلاس II

حفاظت از پرسنل، محصولات و محیط زیست. هوای استریل فیلتر شده HEPA روی سطح کار جریان می یابد و احتمال آلودگی متقاطع را به حداقل می رساند. هوای خروجی از یک فیلتر HEPA دیگر قبل از انتشار در محیط اطراف عبور می کند. واحدهای کلاس II بیشتر به چهار نوع تقسیم می شوند. A1، A2، B1 و B2 بر اساس درصد هوای چرخشی و تخلیه شده.

هود ایمنی زیستی کلاس III

BSCهای کلاس III برای ارائه حداکثر حفاظت از کارگر و محیط زیست طراحی شده اند. این واحدها که گاهی اوقات جعبه دستکش کلاس III نامیده می شوند، محفظه های ضد گاز با پنجره دید غیر باز هستند. هوای ورودی از طریق فیلتر HEPA فیلتر می شود و هوای خروجی قبل از آزاد شدن از دو فیلتر HEPA عبور می کند.

هودهای ایمنی زیستی

شیوه های کار هود ایمنی زیستی ایمن

آزمایش خود را برنامه ریزی کنید. تمام مواد مورد نیاز برای انجام آزمایش خود را جمع آوری کنید، از جمله تجهیزات حفاظت فردی و ظروف دفع زباله. مراحل آزمایش خود را در نظر بگیرید و مواد را به شیوه ای منطقی بچینید که از حرکات بیش از حد بازوها و جابجایی وسایل داخل و خارج از کابینت جلوگیری کند.

هود آزمایشگاهی خود را روشن کنید. مطمئن شوید که BSC حداقل 15 دقیقه قبل از شروع کار کار می کند. این چرخه قبل از شروع کار، منطقه کار را از ذرات پاک می کند.

سطح کار را ضد عفونی کنید. از یک ضد عفونی کننده مناسب برای کاری که در آزمایشگاه شما انجام می شود استفاده کنید.

برای شروع کار آماده شوید. سطح کار را با حوله های جاذب با پشت پلاستیک بپوشانید. وسایل خود را تا جایی که ممکن است دورتر از ارسی در کابینت قرار دهید. تمام عملیات باید روی سطح کار حداقل چهار (4) اینچ از لبه داخلی گریل جلویی انجام شود.

وسایل خود را طوری سازماندهی کنید که بتوانید کار خود را از قسمت تمیز کابینت به قسمت کثیف جدا کنید. برای جلوگیری از آلودگی متقاطع آزمایش خود از جابجایی اقلام کثیف بر روی موارد تمیز خودداری کنید.

از خطوط خلاء محافظت کنید. اگر از جاروبرقی استفاده می کنید، حتما از فیلتر HEPA و فلاسک های ضدعفونی کننده درون خطی استفاده کنید تا از سیستم جاروبرقی خود در برابر آلودگی محافظت کنید. فلاسک های درون خطی هرگونه سرریزی را می گیرند و فیلتر HEPA از ورود ذرات معلق در هوا و ذرات به سیستم خلاء جلوگیری می کند.

انواع هود آزمایشگاهی

مواد زائد را جمع آوری کنید. مواد زائد باید در داخل کابینت جمع آوری شود. حرکت مکرر بازوها به داخل و خارج از هود آزمایشگاهی برای انباشتن زباله در ظرفی خارج از BSC، جریان هوا و محفظه ارائه شده توسط BSC را به خطر می اندازد. قبل از اینکه کیسه ها را از کابینت بیرون بیاورید، حتما درب بسته ها را ببندید و ظروف باز را بپوشانید.

تمام مواد را قبل از خارج کردن از BSC با مواد ضدعفونی کننده پاک کنید. پس از خالی شدن کابینت، سطوح داخلی کابینت را با مواد ضدعفونی کننده پاک کنید. قبل از خاموش کردن BSC اجازه دهید 15 دقیقه کار کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر