حمام التراسونیک

حمام التراسونیک چیست؟

حمام التراسونیک یا التراسونیک کلینر، دستگاهی است که با استفاده از فرکانس‌های التراسوند (همان امواجی که تصاویر سونوگرافی ایجاد میکنند)، برای از بین بردن سریع و دقیق انواع آلودگی‌ها از نقاط قطعات مختلف استفاده می‌شود.
به خصوص برای پاکسازی قطعاتی با زوایا و شکاف‌های ریز و زیاد و نقاطی که دسترسی به آنها مشکل است. امواج التراسونیک، در واقع امواجی با فرکانسی بالاتر از محدوده شنوایی انسان هستند که محدوده فرکانسی بالاتر از 20 کیلوهرتز را شامل می‌شوند.

فرآیند تمیز کردن با حمام التراسونیک

عملکرد این دستگاه بدین صورت است که قطعه مورد نظر درون یک محفظه به همراه محلول مناسب قرار می‌گیرد و این محلول توسط یک ژنراتور امواج التراسونیک با فرکانس و قدرت بالا به ارتعاش در می‌آید.
این ارتعاشات، باعث تشکیل میلیون‌ها حفره و حباب میکروسکوپی که درون آن ها خلأ می‌باشد، می‌شود.
به این فرآیند اصطلاحا کاویتاسیون گفته میشود. در ادامه و به مرور این حباب‌ها بزرگتر و بزرگتر شده و در مرحله‌ای، حباب سوراخ شده و محلول با شدت با داخل آن کشیده می‌شود.
این اتفاق باعث تشکیل یک میکروجت التراسونیک از محلول می‌گردد. این میکرو‌جت‌ها که در تمام بخش‌های محلول و در جهت‌های مختلف به صورت پیوسته در حال تشکیل شدن هستند، به سطح قطعات داخل محفظه برخورد کرده و آلودگی‌های سطح را از آن جدا می‌کنند. با توجه به ابعاد میکرومتری این میکروجت‌ها، آنها توانایی نفوذ به ریزترین منافذ و شکاف‎های قطعه را دارند و هر نوع آلودگی را از آنها خارج می‌کنند.

کاربردهای حمام التراسونیک

برای بسیاری از اقلام در بسیاری از صنایع نیاز به تمیز‌کردن “دقیق” وجود دارد، که این موضوع باعث می‌شود این دستگاه ها روشی مناسب برای از بین بردن آلودگی اشیاء مختلف از جمله فلز ، شیشه ، پلاستیک ، سرامیک و بسیاری از سطوح دیگر با خیال راحت باشد.

در حال حاضر از این روش در صنایع طلاسازی و جواهر سازی، ساعت سازی، دندانپزشکی، پزشکی، آزمایشگاهی، قطعه سازی، خودروسازی و تعمیرات خودرو، صنعت چاپ و بسیاری صنایع دیگر که نیاز به شستشوی ابزار و قطعات دارند، استفاده می‌شود و روز به روز بر دامنه کاربران این دستگاه افزوده می‌شود.

فهرست