انواع تجهیزات آزمایشگاهی و کاربرد آنها

همانطور که می دانید آزمایشگاه ها در همه جا اعم از مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانه ها و … یکی از مکان های حساس و مهمی هستند که باید ایمن و مجهز باشند. زیرا نتیجه هر آزمایش بسیار مهم است. برخی از این آزمایشات مربوط به زندگی و مرگ افراد است. بنابراین برای بهره وری بیشتر و نتایج دقیق تر، تجهیزات آزمایشگاهی نقش مهمی ایفا می کنند.

از طرفی با توجه به زمینه ای که آزمایشگاه در آن فعالیت می کند، برخی از تجهیزات آن نیز متفاوت خواهد بود. در این مقاله نگاهی کلی به تمامی تجهیزات مورد نیاز هر آزمایشگاهی انداخته ایم. توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با تجهیزات آزمایشگاهی تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟

تجهیزات آزمایشگاهی
تجهیزات آزمایشگاهی به مجموعه ای از ابزار و وسایل آزمایشگاهی اطلاق می شود که برای استفاده در آزمایشگاه ها مورد نیاز است. این تجهیزات بسته به نوع هر آزمایشگاه متفاوت است. اما به طور کلی در تمامی آزمایشگاه ها این ابزار و دستگاه ها با مواد شیمیایی مختلفی همراه هستند بنابراین باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند.تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟
به طور کلی در همه آزمایشگاه ها به تجهیزاتی نیاز است. همه این مکان ها به داربست، هود، لوازم آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی، سینک، شیر آب، دوش و چشم شوی نیاز دارند.

تجهیزات آزمایشگاهی چیست؟

در زیر به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم:

داربست (رویه)
اولین نیاز مهم برای هر تجهیزات آزمایشگاهی پلت فرم آن است. این پلتفرم شامل میز، کابینت و سینک می باشد. همچنین قفسه دیواری، قفسه میانی و قفسه جانبی نیز به سکوی آزمایشگاه متصل می شوند.

داربست به صلاحدید کارفرما به صورت یک طرفه یا دوطرفه انجام می شود:

داربست یک طرفهقفسه های دیواری با ارتفاع 60 سانتی متر، طول 90 سانتی متر و عمق 30 سانتی متر ساخته شده اند، بدنه این کابینت ها از ام دی اف با روکش ملامینه ساخته شده است. همچنین درب ها معمولا از شیشه یا ام دی اف یا ترکیبی از هر دو ساخته می شوند.
قفسه های میانی و کناری از پروفیل سبک 20×20 میلی متر با رنگ آمیزی الکترواستاتیک ساخته شده اند. بدنه قفسه از ام دی اف با ملامینه یا فرمیکا و روکش فلزی و همچنین سایر قسمت های سکو ساخته شده است.

میز آزمایشگاه

یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه ها میز آزمایشگاهی می باشد. این میز که با نام های میز توزین (ضد لرزش)، میز شستشو، میز تحریر و میز وسط نیز شناخته می شود، برای کار با تجهیزات آزمایشگاهی که نیاز به دقت بالایی دارند استفاده می شود. بنابراین در توزین مواد به دلیل خاصیت ضد لرزش بسیار مفید است.

میز آزمایشگاهی

این میز در برابر مواد شیمیایی و حلال ها بسیار مقاوم است و تمیز کردن آن بسیار آسان است. رویه این میز از سرامیک ضد اسید ساخته شده است.

کابینت آزمایشگاه

کابینت آزمایشگاه که بخش بزرگی از سکوی آزمایشگاه را تشکیل می دهد، یکی از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاه ها می باشد.نوع چیدمان و طراحی آن برای کار محققان بسیار موثر است. این کابینت ها در دو مدل زمینی و دیواری ساخته می شوند. کابینت های دیواری برای همه مناسب تر هستند زیرا فضای بیشتری دارند.

جنس این کابینت ها می تواند ام دی اف باشد. البته در محیط های پزشکی و صنعتی برای استحکام بیشتر کابینت از فلز ساخته می شود. این فلزات ضد اسید بوده و کمتر آسیب می بینند.

کابینت آزمایشگاهی

از این کابینت ها برای نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شود. رویه این کابینت ها بیشتر از سنگ است. گرانیت مقاومت خوبی در برابر اجسام و مواد شیمیایی دارد. در کابینت های با درب شیشه ای از لامپ های فلورانس برای افزایش کارایی دید افراد استفاده می شود.

نکته مهم دیگر این است که در خروجی این کابینت ها آب، برق و گاز تعبیه شده است.

سینک آزمایشگاهی

سینک ها تجهیزات مهمی در آزمایشگاه ها هستند. مواد آنها بسیار مقاوم است و در برابر اسیدها و بازها آسیب پذیر نیست. مواد آنها معمولاً سرامیک، اپوکسی و پروپیلن است. این تجهیزات بادوام و باکیفیت باعث افزایش راندمان انجام تست ها می شود.

سینک آزمایشگاهی در برابر وزن اجسام و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.هود آزمایشگاه
وجود هود در آزمایشگاه ها بسیار ضروری است. هود آزمایشگاهی از یک کانال و یک فن تشکیل شده است که فن بیرونی سیستم است. به این ترتیب گازهای سمی را از محیط آزمایشگاه خارج خواهد کرد. البته برخی از آزمایشگاه ها از فن گریز از مرکز برای حذف کامل گازهای خطرناک استفاده می کنند.

به طور کلی هودها با توجه به کار آزمایشگاه متفاوت هستند. به عنوان مثال، هودی که برای پرورش باکتری ها و قارچ ها استفاده می شود با هودی که در معرض مواد شیمیایی خطرناک قرار دارد متفاوت است.

هودهای آزمایشگاهی صنعتی در برابر زنگ زدگی و انفجار مقاوم بوده و ایمنی آزمایشگاه، کاربران، نمونه های آزمایشگاهی و فضای آزمایشگاه را تضمین می کند.

ابزار آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی
ابزارها تجهیزات آزمایشگاهی هستند که برای آزمایش‌ها، آنالیزها، آزمایش‌ها و اندازه‌گیری‌های مختلف استفاده می‌شوند. این دستگاه ها به دو دسته تقسیم می شوند. در همه آزمایشگاه ها دسته بندی های مشترکی وجود دارد. مانند: فر، انکوباتور، اتوکلاو، مگنت صفحه داغ و…این تجهیزات شامل اقلامی مانند لوله آزمایش، لوله یا برس سالین، نگهدارنده لوله آزمایش، گیره لوله آزمایش، لیوان، فلاسک ارلن، گلدان چینی، کپسول چینی، چراغ گاز، سه پایه، توری ضد شعله، موچین، لامپ الکل، همزن شیشه ای، بورت و… خب.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

هنگام دست زدن به مواد، برخی از مواد یا گازها ممکن است به صورت کاربر برخورد کند. این مواد می توانند اثرات مضری بر روی چشم افراد داشته باشند. بنابراین افراد باید سریع صورت خود را بشویند.

دوش و چشم شوی یکی از امکانات آزمایشگاهی است که پرسنل آزمایشگاه باید همیشه از آن استفاده کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر