10 نکته در مورد التراسونیک

همگی می‌دانیم که شستن و تمیز کردن کار ساده‌ای نیست به خصوص وقتی که می‌خواهیم میکروب‌‌ها و سایر آلودگی‌ها را از یک شی پاک کنیم اما اگر ابزاری برای تمیز کردن وجود داشته باشد که بتواند کار نظافت را هنگام نشستن و آرامش شما انجام دهد، چه می‌کنید؟

دستگاه التراسونیک می‌تواند ابزار تمیز کننده مناسبی باشد که شما برای کاهش سختی تمیز کردن در خانه و محل کار به آن نیاز دارید. به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه، ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

10 نکته در مورد التراسونیکالتراسونیک چیست؟

التراسونیک  (ultrasonic)علمی است که شامل طیفی از فرکانس‌های صوتی است که برای شنوایی انسان قابل شنیدن نیست. این فرکانس‌ها تقریباً از 20،000 تا 100،000 سیکل در ثانیه است. فرکانس‌‌های پایین و بالاتر تأثیر متفاوتی دارند و گاهی اوقات برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از التراسونیک پس از جنگ جهانی اول آغاز شد اما مبدل‌ها ضعیف بودند و بنابراین در شستشو کاربردی نداشتند. در دهه 1960 با ابداع مبدل‌های توان بالا، شستشوی التراسونیک در زمره کاربردهای مهم علم فراصوت قرار گرفت. امروزه، فناوری مدرن آن، روشی بسیار مطمئن و موثر را برای شستشو ایجاد کرده است.

دستگاه التراسونیک وسیله‌ایست که به وسیله آب و محلول شوینده مناسب و استفاده از موج التراسونیک، وسایل مختلف را می‌شوید. همچنین، می‌توان گفت این دستگاه ، دستگاهی است که حذف کامل و سریع آلودگی‌ها، میکروب‌ها و سایر آلاینده‌ها را از مواردی که در یک مخزن آب قرار می‌گیرند و با امواج صوتی فرکانس بالا تحریک می‌شوند، ارایه می‌دهد. همه تمیزکننده‌های التراسونیک به یک اندازه نیستند و برای کاربردهای گوناگون ساخته می‌شوند اما هدف همگی تمیز کردن است.

موارد مهم در مورد التراسونیک

نکته 1: تجهیزاتی که حمام التراسونیک را می‌سازد

 • آلومینیوم یا استیل ضد زنگ

بدنه و مخزن بیشتر دستگاه‌ها از جنس استیل ضد زنگ یا آلومینیوم است و این مورد باعث می‌شود که این تجهیزات طول عمر بالایی داشته باشند. بیشتر دستگاه‌های التراسونیک دارای یک تانک در سایزهای مختلف هستند که قطعات و مایع شستشو در آن قرار می‌گیرد اما بعضی از این دستگاه‌ها بدون تانک ساخته می‌شوند که برای استفاده از آن‌ها نیاز به یک کاسه یا مخزن دارید.

 • مبدل‌های التراسونیک

این مبدل‌ها امواج التراسونیک را تولید می‌کنند و در قسمت پایین یا کناره تانک‌ها تعبیه می‌شوند.

 • کنترلر زمان و دما

این ویژگی در همه دستگاه‌ها وجود ندارد.

 • سوییچ روشن و خاموش

در همه دستگاه‌ها وجود دارد. در بعضی از دستگاه‌ها نیز حالت خاموشی خودکار وجود دارد.

 • شیر تخلیه

در همه دستگاه‌ها وجود ندارد اما در آنهایی که موجود است، کمک می‌کند تا پس از استفاده از دستگاه، مایع داخل آن را به سادگی تخلیه نمود.

 • انرژی الکتریسیته

انرژی برق برای تحریک مبدل‌ها مورد نیاز است. بیشتر دستگاه‌های التراسونیک توانی بین 50 تا 100 وات به ازای هر گالن را ارایه می‌دهند.

 • سبد یا فیکسچر

این وسیله مانع اتصال قطعات به کف ظرف و آسیب دیدن دستگاه می‌شود اما در همه دستگاه‌ها وجود ندارد.

 • حالت‌های شستشو

بعضی از دستگاه‌های التراسونیک حالت‌هایی مانند گاز زدایی یا دیگس، سوییپ فرکانسی یا حالت رفتی و برگشتی جزیی در فرکانس و حالت کاری تمام توان و نصف توان را ارایه ‌می‌دهند که همگی کیفیت شستشو و قدرت التراسونیک را افزایش می‌دهد.

10 نکته در مورد التراسونیکدقت داشته باشید که هنگام خرید دستگاه التراسونیک باید اندازه مخزن و سبد را برا اساس اندازه اشیایی که می‌خواهید بشویید و تمیز کنید در نظر بگیرید.

 

نکته 2: مکانیزم شستشو

هنگامی که کابل برق دستگاه التراسونیک به منبع تغذیه متصل شد و دستگاه روشن شد، مبدل تقریباً بلافاصله شروع به تغییر اندازه می‌کند و انرژی الکتریکی را به انرژی التراسونیک تبدیل می‌کند. به دلیل تحریک الکتریکی، امواج فراصوت ایجاد شده در مایع، منجر به تشکیل سریع و فشرده شدن حباب‌های کاویتاسیون می‌شود.
در ادامه این حباب‌ها بزرگ شده و وقتی به اندازه مشخصی رسیدند و دیگر نتوانستند شکل خود را حفظ کنند، درون مایع حرکت کرده و از هم جدا می‌شوند. این حباب‌ها به اشیا درون مخزن برخورد می‌کنند و باعث از بین رفتن گرد و غبار، آلودگی، میکروب‌ها، روغن، رنگدانه‌ها و سایر آلاینده‌هایی می‌شوند که به اجسام چسبیده‌اند.

نکته 3: فرکانس

فرکانس امواج فراصوت، از عوامل تعیین کننده اندازه حباب کاویتاسیون است. فرکانس‌های بالا حباب‌های کوچکی ایجاد می‌کنند که اقدامات تمیزکاری ملایمی را ارایه می‌دهند. از طرف دیگر فرکانس پایین حباب‌های نسبتاً بزرگی تولید می‌کند که ضربات پر قدرت تری را وارد می‌سازند البته از نظر بصری به سختی می‌توانید تفاوتی بین آنها قائل شوید.

این موضوع بدان معنی است که اگر می‌خواهید آلودگی‌های قوی را پاک کنید به یک دستگاه التراسونیک با فرکانس کمتر نیاز دارید اما اگر می‌خواهید اشیای ظریف و نرم ماننده جواهرات را بشویید به یک دستگاه التراسونیک با فرکانس‌های بالاتر نیاز دارید. به صورت تجربی فرکانس 40 کیلوهرتز بهترین فرکانس عمومی برای پاسخگویی به اکثر نیازهای کاربران است.

10 نکته در مورد التراسونیک نکته 4: قدرت التراسونیک

همان طور که قبلاً گفته شد، اکثر دستگاه‌های التراسونیک با 50 تا 100 وات در هر گالن کار می‌کنند. افزایش قدرت یک پاک کننده باعث افزایش تعداد حباب‌های تولید شده در طی فرآیند کاویتاسیون می‌شود.

با افزایش قدرت، عملکرد تمیز کردن دستگاه سریعتر می‌شود. با این حال این موضوع دارای محدودیت است و نباید از حد مجاز عبور کرد زیرا در آن صورت ممکن است به وسایلی که تمیز می‌کنیم، آسیب وارد شود و همچنین انرژی به هدر می‌رود. 

نکته 5: تفاوت‌های التراسونیک

دستگاه‎‌های التراسونیک در دسته‌های مختلفی ارایه ‌می‌شوند که عبارتند از:

دستگاه‌های التراسونیک سنگین صنعتی

این دسته با مبدل‌های پرتوان‌تر و ژنراتورهای توان بالای پیشرفته‌تر تولید می‌شود که توان بالایی در هر مبدل را تولید می‌کنند. مخازن آنها با استیل ضد زنگ جوش داده شده سنگین ساخته می‌شود و معمولاً ژنراتور در مکانی خارج مخزن تعبیه می‌شود. این نوع دستگاه‌های التراسونیک اساساً برای تمیز کردن در خطوط تولید استفاده می‌شوند و بسیار کارآمد هستند.

10 نکته در مورد التراسونیکپاک کننده‌های کوچک رومیزی

این نوع دستگاه‌ها نیز مبدل‌های پرتوان دارند اما معمولاً کمی توان کمتری نسبت به دستگاه‌های صنعتی دارند. ژنراتورهای آن‌ها ساده‌تر هستند و مخزن‌هایی با حجم کمتر دارند. ژنراتورهای این نوع از دستگاه‌ها در مخزن آنها تعبیه می‌شود و در اکثر این نوع دستگاه‌ها نباید انتظار کارکرد پیوسته را داشت زیرا برای عملکرد 24/7 ساخته نشده‌اند.

 

سیستم‌های کوچک التراسونیک

این نوع دستگاه‌ها مانند دستگاه‌های سونوگرافی قابل حمل هستند و دارای ژنراتورهای ساده و مبدل‌های کوچک هستند و برای یک شستشوی ساده مثلاً برای مواد غذایی و یا لباس کاربرد دارند.

 

نکته 6: محلول‌های شوینده

در بسیاری موارد به این عامل کم توجهی می‌شود اما یکی از عوامل بسیار مهم تعیین کننده کیفیت شستشو است. خصوصیات مایع مورد استفاده و نوع آلودگی باید به دقت بررسی شود. نباید بدون بررسی فقط یک محلول تمیز کننده خریداری و در دستگاه التراسونیک ریخت.
به طور کلی بیشتر پاک کننده‌ها بر پایه آب هستند اما می‌توانید از شوینده‌های تمیز کننده دیگری برای سریعتر کردن فرآیند تمیزکاری استفاده کرد.

باید مطمئن شوید که شوینده، کشش سطحی بیش از حد زیاد یا کم نداشته باشد. همچنین باید محلول بتواند خاک را از بین ببرد و در محلول نگه دارد.
محلول‌های شستشو به طور کلی باید از نظر ایمنی بی خطر باشند و عموماً خیلی قلیایی یا اسیدی نباشند و در محدوده خنثی قرار بگیرند.

10 نکته در مورد التراسونیکعلاوه بر این هر محلول تمیز کننده‌ای که استفاده می‌کنید باید به خوبی با آب مخلوط شود و سریعاً چربی‌ها را حل نماید. همچنین حالت گاز زدایی یک ویژگی بسیار مهم در دستگاه‌های التراسونیک است که با خارج کردن گازهای حل شده در محلول، کیفیت انتشار موج التراسونیک را به شدت بهبود بخشیده و شستشویی بهتر را به ارمغان می‌آورد.

اگر می‌خواهید مواد غذایی را با دستگاه‌ التراسونیک تمیز کنید، بهتر است از آب استفاده کنید. با این حال برای تمیز کردن قطعات آهنی باید از محلولی استفاده کرد که دارای مهار کننده زنگ زدگی است و پس از شستشو باعث زنگ زدن قطعات نمی‌شود.
کارشناسان شرکت‌های سازنده دستگاه‌های التراسونیک می‌توانند شما را در انتخاب درست محلول شستشو یاری کنند.

 

نکته 7: زمان شستشو

به طور معمول زمان شستشو بستگی به نوع آلودگی، شکل قطعات و میزان آن‌ها و توان دستگاه دارد. به طور معمول بیشتر آلودگی‌ها بین 5 تا 15 دقیقه از بین می‌روند. بهتر است دستگاهی تهیه کنید که به شما امکان تنظیم زمان شستشو و سایر پارمترهای شستشو را بدهد تا به سادگی در شستشوهای بعدی از تنظیمات قبلی بتوانید استفاده کنید.

 

نکته 8: دستورالعمل شستشو

برای اطمینان از شسشتوی موثر، ممکن است نیاز به پیروی از دستورالعمل‌های مناسب شستشو داشته باشید. به طور کلی مراحلی برای هر شستشو وجود دارد که بسته به نیاز می‌توان از بعضی از آنها صرف نظر کرد. این مراحل عبارتند از:

قبل از شستشو: این مرحله در شرایطی انجام می‌شود که تعداد زیادی آلاینده برای از بین بردن وجود داشته باشد و آلاینده‌ها خاصت چسبندگی زیادی داشته باشند. از آب ولرم می‌توان برای از بین بردن بخشی از این آلودگی‌ها و نیز آماده‌سازی آنها برای شستشو استفاده کرد.

قرار دادن مواد و وسایل درون مخزن التراسونیک: این مرحله‌ای است که حتما باید انجام شود. باید وسایل به صورتی منظم در داخل مخزن قرار بگیرد. بهتر است از سبدی استفاده شود که مانع برخورد وسایل به کف مخزن شود.

بعد از شستشو: اگر از مایع‌های شستشوی مناسب استفاده می‌کنید، می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید اما در غیر این صورت حتماً بعد از شستشو وسایل را آبکشی و در صورت امکان با دستمال یا هوای گرم خشک نمایید.

10 نکته در مورد التراسونیکنکته 9: همه مواردی که دستگاه التراسونیک می‌تواند تمیز کند

کاربردهای دستگاه‌های التراسونیک بسیار زیاد است. این دستگاه می‌تواند برای شستشو و تمیزکردن مواد غذایی، اسباب بازی‌های کودک، جواهرات، وسایل جراحی و ابزارآلات دندانپزشکی، وسایل خانه، مواد شکننده و قطعات عظیم موتورها استفاده شود. به طور کلی برای تمیز کردن هر وسیله که دارای منافذ و شکاف‌های زیاد است، بهترین وسیله دستگاه التراسونیک می‌باشد.

 

نکته 10: چگونه دستگاه التراسونیک را نگهداری کنیم؟

امروزه اکثر تولید کننده‌های التراسونیک با یک سال گارانتی دستگاه‌های خود را ارایه می‌کنند. گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مناسب امری مهم برای آسودگی مشتریان است با این وجود رعایت برخی نکات می‌تواند طول عمر دستگاه التراسونیک را بالا ببرد:

 • وقتی محلول داخل دستگاه خیلی کم است، دستگاه را روشن نکنید زیرا به مبدلهای آن فشار وارد می‌کند.
 • از ریخته شدن محلول و مایعات به داخل قسمت‌های داخلی دستگاه جلوگیری کنید.
 • اجازه ندهید که ابزار و موادی که شستشو می‌شوند، سطح زیر مخرن را لمس کنند و باعث ایجاد خراش در آن قسمت بشنود.
 • از محلولهایی با سطح قلیایی یا اسیدی بالا استفاده نکنید و در زمینه انتخاب نوع محلول شستشو از نظر کارشناسان استفاده نمایید.
 • اطمینان حاصل کنید که دستگاه التراسونیک روی سطح مرطوب یا حوله یا لباس مرطوب قرار ندارد.

اطمینان از نگهداری مناسب دستگاه التراسونیک می‌تواند به شما در دستیابی به بهترین عملکرد ممکن کمک کند.

سخن پایانی در مورد  التراسونیک

استفاده از دستگاه‌ها می‌تواند تصور شما را از دشوار بودن یک شستشوی دقیق به کلی تغییر دهد. این روش شستشو بهترین روش برای بسیاری از کاربردهاست. دستیابی به کیفیت شستشوی بالا و در عین حال زمان کم شستشو و نیز عدم نیاز به دخالت کاربر در  فرآیند شستشو از جمله مزایای مهم این روش شستشو است. در این مقاله به 10 نکته مهم اشاره شد که توجه به آنها برای رفع مشکل شما در امر شستشو و انتخاب دستگاه مناسب ضروری است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر