تجهیزات طلاسازی چیست و چه کاربردی دارند

تجهیزات طلاسازی

مانند هر صنعتی که با فلزات سر و کار دارد، ابزارهایی مانند دم باریک، دم پهن، دم سیمی، اره برقی، سوهان، تیغ اره، صفحه آتش، گیره، انبردست، قیچی و … ابزار ضروری برای ساخت جواهرات می باشد.این کار بستگی به چقدر در طلاسازی مهارت دارید و چقدر حرفه ای خواهید بود. اما لیست ابزارهای جواهراتی که برای کار حرفه ای باید آماده کنید شامل موارد زیر است:

ابزار طلاسازی

ممکن است ساده به نظر برسد، اما هر کار تولیدی مربوط به ساخت و ساز نیاز به جدول خاصی دارد. میز زرگری بسته به نیاز و البته ظرفیت کارگاه شما ابعاد مختلفی دارد پس حتما به ظرفیت فضای کار خود توجه کنید.

ابزاز طلاسازی

ابزارهای ساخت طلا: کارخانه ساخت طلا

کارخانه تذهیب یکی از مهمترین ابزار این صنعت است. ذوب ظرفی است که در آن طلا یا نقره می ریزند و در کوره می گذارند و این فلزات را در آن ذوب می کنند. مته ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و ابعاد مختلفی دارند. این گیاه باید دمای بسیار بالایی را تحمل کند، بنابراین باید در برابر شوک های حرارتی مقاوم بوده و استحکام داشته باشد. کارخانه تذهیب معمولاً از گرافیت، خاک رس آتشی، آلومینا و … ساخته می شود، مثلاً کارخانه گاز هوا نوعی گیاه سفید رنگ است که از زمین نسوز ساخته شده است که برای ذوب فلزات گرانبها مانند طلا استفاده می شود.

ابزار زرگر: مشعل زرگر

استفاده از مشعل هوا-گاز رایج ترین روش ذوب طلا و نقره است. در این روش از گاز و اکسیژن برای جوش یا برش قطعات استفاده می شود. البته برای مقادیر کم طلا یا نقره معمولاً از مشعل زرگری استفاده می شود و اگر مقدار فلزی که باید ذوب شود زیاد باشد از کوره استفاده می شود.ابزار زرگر: مشعل زرگر
ابزار زرگری: دمبوری
دمبوری یک ابزار جوش فلزی است که معمولاً به عنوان ابزار زرگری در کارگاه های سنتی استفاده می شود. در مشعل مخلوطی از هوای دمیده و بنزین شعله تیز ایجاد می کند که برای جوش دادن قطعات حساس مناسب است.

ابزار طلاسازی: قالب خوشه ای

قالب خوشه ای ابزاری ضروری برای ساخت جواهرات است و از مجموعه ای از قالب ها و سوزن ها برای تغییر شکل قطعات یا خم کردن آنها استفاده می شود.

آیا شما هم طلا می سازید؟
اگر شما یک کسب و کار طلا و جواهر هستید و به دنبال مکانی امن برای فروش محصولات خود هستید، تالابش مکانی برای محصولات شماست.

ابزار جواهر ساز: قیچی جواهر ساز
برای جواهرات، به قیچی خود نیاز دارید. البته قیچی های مورد استفاده در این صنعت متنوع هستند و باید با توجه به نیاز خود آنها را انتخاب کنید.

ابزار ساخت طلا: کولیس
جواهرسازی یک فعالیت بسیار دقیق و علمی است و ابعاد و اندازه در آن نقش بسیار مهمی دارد. کولیس یکی از دقیق ترین ابزارهای اندازه گیری است و برای طلاسازی ضروری است.

طلاسازی

ابزار جواهر ساز: اره برقی جواهرساز
اره برقی گلد اسمیت نسبت به سایر انواع اره برقی یک تفاوت دارد و آن این است که طول دسته آن قابل تغییر است. عمق اره برقی برای طلاکاری بستگی به نوع استفاده دارد و از 6 تا 20 سانتی متر متغیر است.

ابزار جواهر ساز: جواهر تراش
از فرز برای ایجاد الگوهای روی یک قطعه طلا، حکاکی روی جواهرات و جلا دادن آنها استفاده می شود. یعنی با کمک آسیاب نقاط جوش و اضافی از سطح کار حذف می شود. سنگ آهن جواهر ساز بسیار حساس است و جواهرساز باید در کار با آن مهارت داشته باشد تا کار خوب و تمیز شود. مته های تذهیب انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به تیغه ای که دارند خط و برش متفاوتی ایجاد می کنند.شما می توانید آنها را با توجه به نیاز خود خریداری کنید.

ابزار ساخت طلا: تبخیر طلا
روش های مختلفی برای شستن سکه طلا وجود دارد که یکی از آنها استفاده از بخارشوی است. شستشوی طلا با بخار، بخار را در دمای حدود 200 درجه سانتیگراد روی سطح سکه های طلا فعال می کند و ناخالصی ها با این روش از بین می روند.

ابزار طلاسازی: دستگاه طلاکاری

یکی از ابزارهای بسیار مهم و ضروری برای طلاسازی، دستگاه تذهیب است، زیرا با تذهیب می توان رنگ طلا را به رنگ دلخواه تغییر داد و یا می توان قطعه را دوباره پرداخت کرد. دستگاه تذهیب لایه ای از طلا را روی یک جواهر قرار می دهد و آن را درخشان می کند.

ابزار ساخت طلا: ماشین ریخته گری طلا

ریخته گری طلا به روش های مختلفی قابل انجام است و با توجه به نیاز کارگاه خود آن را انتخاب کنید. چهار روش اصلی ریخته گری عبارتند از روش ماسه، روش سانتریفیوژ، روش مکش و روش القایی. مهمترین دلیل استفاده از ریخته گری افزایش سرعت تولید طلا می باشد. جالب است که مثلاً اگر یک روز تمام طول بکشد تا سه نسخه از یک حلقه درست شود، با کمک ریخته گری می توان در یک روز حدود دویست حلقه درست کرد!

ابزار طلاسازی: مدل ساز کامپیوتری

روش های مدل سازی جواهرات و همچنین سایر فناوری ها مدرن و به روز شده اند. اگرچه طلا هنوز به روش‌های سنتی ریخته‌گری می‌شود، اما بسیاری از کارگاه‌های پیشرفته از کامپیوتر و چاپگرهای سه بعدی برای مدل‌سازی استفاده می‌کنند.

ابزار زرگری
ابزار طلاسازی: موم

قالب مومی ابزار زرگری و قالبی برای ریخته گری طلا است. قالب های طلا معمولا از پلیمر ساخته می شوند. به این پلیمرها «موم» می گویند.واکس ها انواع مختلفی دارند و برای مدل سازی مناسب و دقیق جواهرات به مومی نیاز دارید که خاصیت حرارتی داشته باشد و انعطاف پذیر باشد.

تجهیزات ساخت طلا: کوره ذوب طلا الکتریکی

کوره های الکتریکی طلا و سایر فلزات گرانبها را با برق ذوب می کنند و استفاده از آن برای طلاسازان آسان تر است زیرا می توانند دما را کنترل کنند. از آنجایی که این کوره ها حجم کمی را اشغال می کنند، برای کارگاه های کوچک بسیار مناسب هستند. معمولاً کوره های ذوب فلزات از مواد گرافیتی ساخته می شوند تا به فلزات مذاب آسیب نرسانند.

تجهیزات ساخت طلا: دستگاه نورد طلا

دستگاه نورد یک ابزار طلاسازی است که برای شکل دادن و برش ورق طلا استفاده می شود. دستگاه نورد می تواند برقی یا دستی باشد.

تجهیزات لازم در طلاسازی : دستگاه اولتراسونیک

دستگاه اولتراسونیک یکی از لوازم جانبی ضروری جواهرسازی است. اولتراسونیک وسیله ای است که برای شستن سکه های طلا استفاده می شود. هیچ یک از روش های شستشوی طلا به اندازه روش اولتراسونیک کامل نیست. به عنوان مثال، مکانیسم ضربه برای قطعات بسیار ظریف طلا مناسب نیست. دستگاه اولتراسونیک دارای وان یا ظرفی است که با آب پر شده و مواد شوینده و سکه های طلا در آن قرار می گیرد. با تولید امواج اولتراسونیک با استفاده از پروب های اولتراسونیک واقع در کف وان، شرایط سیال ناپایدار می شود و فشار اعمال شده توسط سیال از بین می رود. فراموش نکنید که فرآیند شستشو با دستگاه اولتراسونیک تنها در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که از شوینده های خاصی به نام شامپو استفاده شود.

التراسونیک در شست و شوی طلااستفاده از ابزار طلاسازی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از ابزارهای دست دوم برای شروع ساخت جواهرات استفاده کنند تا در استفاده از ابزار جواهرسازی مهارت پیدا کنند. اما کارکرد، برند و قیمت ابزار طلا و جواهر کارکرده در بازار متفاوت است. پس برای خرید آن ها حتما از یک متخصص مشاوره بگیرید. هر جواهرفروشی برای خرید وسایل مورد نیاز خود گزینه های متفاوتی دارد که باید متناسب با اهداف خود و البته بودجه ای که در نظر گرفته است آنها را تهیه کند. فهرستی از ابزارهای کارکرده طلاسازی مانند ابزارهای جدید طلاسازی است، اما کارآمدی ابزار کارکرده به کارایی و کیفیت آنها بستگی دارد. اگر قصد ورود به زرگری را دارید اما می خواهید با هزینه کمتری این کار را راه اندازی کنید، می توانید تجهیزات مستعملی مانند دستگاه زرگری بخار و دستگاه آبکاری طلا تهیه کنید. در نظر داشته باشید که برخی از برندهای ابزار جواهر بسیار باکیفیت هستند و حتی ابزار استفاده شده آن ها به مراتب بهتر از برندهای دیگر با ابزار جدید هستند. بنابراین ابزار را با دقت خریداری و آماده کنید و حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.
.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر