تجهیزات التراسونیک در اندو و کاربرد آن

اندودنتیکس (یا Root Canal Therapy) که معمولاً به عنوان جراحی مغز و اعصاب یا اندو شناخته می شود، یکی از ظرافت های دندانپزشکی است و به دلیل بازگرداندن کامل دندان ها به عملکرد و زندگی طبیعی خود اهمیت زیادی دارد.
با مقدمه و شرح مختصری از این درمان، به آخرین اکتشافات مهندسان پزشکی در طراحی و ساخت ابزارهای پرکاربردشان می پردازیم.

درمان ریشه (روت) درمانی برای دندان هایی است که به دلیل پوسیدگی های گسترده مجاور اعصاب در معرض خطر از دست دادن هستند.
بیشتر ساختار دندان عاج است که فضایی درون خود دارد که شبکه ای از اعصاب و مویرگ ها را شامل می شود. پالپ نامیده می شود. پالپ از شاخه های اصلی اعصاب و عروق در انتهای ریشه منشعب می شود و از طریق کانال ریشه به این فضا می رود.
این بافت نرم می تواند تحت تأثیر باکتری ها عفونی شود و عفونت را در مسیر فوق به استخوان اطراف ریشه دندان گسترش دهد. در این حالت دندانپزشک تمام این بافت را برمی دارد و حفره پالپ و کانال ریشه را تمیز و به درستی پر می کند. مطالعات نشان داده اند که درمان ریشه یا درمان تونل روت موفقیت آمیز است.

دندانپزشکمراحل کانال درمانی روت اندودنتیکس

درمان معمولا با بی حسی موضعی شروع می شود که باعث می شود درمان بدون درد باشد. سپس دندانپزشک برای دسترسی به پالپ سوراخ هایی در تاج ایجاد می کند.
 در مراحل بعدی، پوشش فضای پالپ به طور کامل تمیز می شود و بسته به تشخیص دندانپزشک، ممکن است عکس برداری مکرر با اشعه ایکس انجام شود.
هر زمان که دندانپزشک از عدم وجود عفونت مطمئن شد، کانال ریشه و فضای پالپ را با مواد مخصوص پر می کند.
اکتشافات اخیر در درمان ریشه، استفاده از کریستال های پیزوالکتریک و تولید اولتراسوند در انجام مراحل فوق است.
یک ابزار مرتبط به نام نوک اولتراسونیک قادر است ارتعاشات مورد نیاز را در مسیر مستقیم کانال ریشه ایجاد کند و محیط مناسب را برای مرحله بعدی درمان فراهم کند.

ریشه دندان
با توجه به عمق متفاوت ریشه انواع مختلف دندان، این ابزار در اندازه های مختلف ساخته می شود تا نیازهای دیگر بیماران را برطرف کند.

دو نوع اصلی ابزار غیر جراحی (نوع اولتراسونیک غیر جراحی) وجود دارد، در مقابل ابزار جراحی، نوع اولتراسونیک که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

 تجهیزات سونوگرافی غیر جراحی

ابزارهای غیرجراحی از انواع تیتانیوم ساخته می شوند و از نظر شکل مشابه هستند و تنها تفاوت آنها در اندازه، ضخامت و قدرت امواج ارتعاشی است. اگرچه تنظیم سطح توان به عنوان یک تغییر تدریجی از کمترین مقدار ممکن به حداکثر مقدار شروع می شود، محدوده از حداکثر به حداقل بسته به نوع متفاوت است.
این مقادیر بر اساس معیارهای بالینی برای تشعشعات اولتراسوند به بدن تولید می شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، ابزارهای فوق در کاربردهای غیرجراحی مانند تخریب مجدد ساختار و حفره‌های دندان، دسترسی به کانال‌های کلسیفیه و ریشه‌های پنهان، رفع گرفتگی کانال ریشه، حذف پالپ غیر طبیعی (آمالگام)، کامپوزیت‌ها مشکلات مشابهی دارند. جایگزینی ابزارهای شکننده و ناکارآمد، عملکرد مشابهی را در طول درمان ریشه روت انجام می دهند.
طول موثر نوک این دستگاه ها از 17 تا 27 میلی متر متغیر است و با افزایش طول قطر آنها نیز تا حدودی کاهش می یابد و دندانپزشک بسته به شرایط از یک یا چند مورد از این ابزارها استفاده خواهد کرد.

ابزار جراحی اولتراسونیک

ابزارهای جراحی اولتراسونیک از نظر شکل و کاربرد با ابزارهای غیرجراحی متفاوت هستند و در این مقاله سعی شده است تا حد امکان به بسیاری از آنها پرداخته شود.
طبق تعریف، این دستگاه ها برای به دست آوردن دید بهتر و دسترسی آسان تر در حین کار روی ریشه (جراحی رادیکال) استفاده می شوند. این ابزارهای میکروسکوپی دارای پوشش های ساینده هستند.
آنها از این واقعیت استفاده می کنند که هنگام کار برای بهبود دقت و کارایی جراح، علاوه بر سوراخ هایی که دارای آب یا هر ماده شوینده دیگری برای تمیز کردن محل جراحی هستند، به بهبود دید جراح و افزایش ضریب ایمنی کمک می کند.

اندو
از جراحی طول زیاد دستگاه به طور موثر دسترسی بهتر و راحت تری به ریشه های خلفی دندان ها را فراهم می کند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ابزار، انتخاب زاویه صحیح برای عملکرد بهینه دسترسی روت و انجام درمان های کانال روت است.
سایش ملایم احتمال شکستگی های کوچک در محیط دهان را به حداقل می رساند و همچنین در برش و بر هم زدن ساختار دندان موثر است.

دستورالعمل های عمومی

در زیر دستورالعمل های کلی برای استفاده از این ابزار جراحی و تقسیم بندی محل قرارگیری دندان برای استفاده صحیح از این دستگاه ها آورده شده است.

ابزارها با توجه به برخی معیارهای رایج از شماره 1 تا 6 نامگذاری شده اند و هر ابزار در جای خود بر اساس طرح دندانپزشکی از پیش طراحی شده استفاده می شود:

سونوگرافی

1- تغییر زاویه 80 درجه به کانال باریک دندان های قدامی
2- تغییر زاویه 80 درجه به کانال قدامی گسترده تر
3-زاویه 75 درجه دو طرفه برای دسترسی به ریشه فک چپ و ریشه های دهانی، لبی و باکال  دندان های پشتی فک بالا سمت راست.
4-زاویه دو طرفه 110 درجه برای دسترسی به ریشه چپ و ریشه دهانی، لبی و باکال دندان پشتی فک بالا
5-زاویه دو طرفه 75 درجه، برای ورود به ریشه فک راست و ریشه دهانی، لبی و باکال دندان پشتی فک بالا  استفاده می شود.
6- زاویه دو طرفه 110 درجه برای دسترسی به ریشه فک راست و ریشه های دهانی، لبی و باکال دندان پشتی فک بالا 

همانطور که قبلا ذکر شد، ابزارهای فوق در کاربردهای جراحی شکل های مشابهی ندارند و در شرایطی مانند ساییدگی عاج برای درمان ریشه روت، ورود آب و سایر مواد پاک کننده برای انجام روش های جراحی دقیق تر، در نهایت قادر به کار کردن زاویه در موقعیت‌های مختلف عملکرد یکسانی برای آسان‌ترین و بهترین دسترسی به ریشه دارند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر