اولتراسوند تراپی و کاربردهای آن در فیزیوتراپی چیست؟

اولتراسوند تراپی” نوعی درمان طب فیزیکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای انتقال گرما به مناطق آسیب دیده بدن استفاده می کند. اولتراسوند تراپی توسط فیزیوتراپیست ها و درمانگران در سراسر جهان برای درمان انواع بیماری های دردناک از جمله تاندونیت، آرتریت، فیبرومیالژیا و آسیب های اسکلتی عضلانی استفاده می شود. استفاده از امواج اولتراسوند (Ultrasound) یک روش درمانی شناخته شده است که با افزایش جریان خون و کاهش درد و التهاب به روند بهبودی بیمار کمک می کند. با این حال، مانند تمام درمان های پزشکی، اقدامات احتیاطی وجود دارد که قبل از استفاده از اولتراسوند درمانی باید در نظر بگیرید.

ایجاد گرما در بافت های عمیق بدن

اولتراسوند تراپی از طریق ارتعاشات تولید شده توسط امواج صوتی گرما تولید می کند. هنگامی که بافت می لرزد، اصطکاک سطحی مولکول در همه جهات افزایش می یابد و باعث می شود دمای بافت در ناحیه مورد نظر افزایش یابد. این خاصیت اولتراسوند تراپی جایگزین استفاده سنتی از کمپرس گرم می شود، با این تفاوت که در کمپرس گرم گرما نمی تواند به بافت های عمیق نفوذ کند. امواج اولتراسونیک در فرکانس های مختلف موجود است که می تواند بافت های مختلف را در اعماق مختلف در دسترس قرار دهد. برخی از شرایطی که ممکن است از این گرمای عمیق تر بهره مند شوند عبارتند از استئوآرتریت (پوکی استخوان) و سندرم درد اندام فانتوم (درد در اندام خیالی پس از قطع عضو).

التراسوندتراپیکشش در بافت های عمیق تر

گرمای تولید شده توسط اولتراسوند در بافت‌های عمیق‌تر می‌تواند به شل شدن عضلات منقبض یا منقبض کمک کند. این کار گرفتگی و اسپاسم عضلانی را به حداقل می رساند و استرس و آسیب های ناشی از آسیب را کاهش می دهد.سونوگرافی همچنین می تواند دامنه حرکتی اندام ها را افزایش دهد.

ترمیم بافت

محققان بر این باورند که گرمای عمیق تولید شده توسط امواج اولتراسونیک می تواند اثر ترمیمی مثبتی بر بافت های عمیق تر داشته باشد. در واقع سونوگرافی بر متابولیسم سلول های بافت نرم بدن تأثیر می گذارد. علاوه بر این، نفوذپذیری سلول ها را برای ترمیم موادی که به دلیل فشار خون بالا در دسترس بافت ها هستند، افزایش می دهد.

کنترل بافت اسکار

یکی دیگر از مزایای اولتراسوند تراپی خاصیت صوتی آن است. امواج تولید شده توسط اولتراسوند باعث ایجاد ارتعاشات کوچک در سلول های بافت نرم بدن می شود. این ریز ارتعاشات بر الیاف تشکیل دهنده بافت اسکار تأثیر می گذارد. در واقع، با گذشت زمان، اولتراسوند تراپی می تواند از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند و حتی می تواند بافت اسکار ایجاد شده را کاهش دهد.

کاهش درد

کنترل درد اولتراسوند تراپی به لطف خواص مکانیکی این روش به دست می آید. اولتراسوند گرفتگی، گرفتگی و سفتی عضلات را کاهش می دهد و ترمیم بافت را بهبود می بخشد. در برخی موارد، مزیت اولتراسوند تراپی خود روش نیست، بلکه شرایطی است که فیزیوتراپیست برای کمک بیشتر به روند درمان بیمار فراهم می کند. ترکیبی از گرما و افزایش قدرت بازسازی بافت توسط اولتراسوند، ماهیچه ها را برای تحمل سایر درمان های فیزیوتراپی، مانند تمرینات کششی یا استقامتی آماده می کند.

آسیب های رایجی که ممکن است از درمان اولتراسوند سود ببرند

اولتراسوندتراپیبرخی از شایع ترین مشکلات پزشکی که ممکن است از اولتراسوند تراپی سودمند باشد عبارتند از: چسبندگی کپسول مفصلی (“شانه یخ زده”) یا درد و سفتی شانه به دلیل التهاب (بورسیت کلسیفیه) (کلسیفیکاسیون کیسه های بورس به دلیل التهاب طولانی مدت، معمولاً (در شانه رخ می دهد)، التهاب ماهیچه های اسکلتی (میوزیت)، آرتریت روماتوئید و آسیب های بافت نرم به دلیل ورزش یا علل دیگر مانند ناهنجاری های ساختاری زانو.اولتراسوند تراپی همچنین برای درمان تاندون هایی که به دلیل بافت اسکار درمان نشده یا آسیب های قبلی کوتاه شده اند استفاده می شود.

اثرات گرم شدن در بافت های عمیق

بخشی از امواج صوتی که به بدن منتقل می شود توسط بافت ها جذب می شود و در نتیجه گرما در ناحیه ایجاد می شود. میزان جذب موج به ماهیت بافت، محیط عروق و فرکانس امواج صوتی بستگی دارد. گرمای تولید شده توسط امواج صوتی به دلیل اتلاف گرما و جریان خون موضعی در بافت پخش می شود.

اثرات غیر حرارتی (کاویتاسیون یا کاویتاسیون)

اثرات غیر حرارتی اولتراسوند از طریق مکانیسم‌های فیزیکی مختلفی انجام می‌شود که به عنوان «کاویتاسیون»، «جریان صوتی» و «امواج استاتیک» توصیف می‌شود. به وجود آمدن حباب ها یا حفره های کوچک در مایعات گازی که در اثر امواج فراصوت ایجاد می شود، “کاویتاسیون” یا “ارتعاش” این حباب ها گفته می شود که نفوذپذیری غشای سلولی را تغییر می دهد.
در میدان اولتراسونیک، جریان صوتی باعث حرکت سیالات در یک جهت می شود. این می تواند فعالیت سلولی را تحریک کند اگر در مرز غشای سلولی و مایع اطراف رخ دهد.

تکنیک های کاربردی اولتراسوند تراپی

روش های مختلفی وجود دارد که فیزیوتراپیست می تواند از درمان اولتراسوند تراپی برای کمک به شما استفاده کند. بسته به موقعیت و شرایط خاص شما، فیزیوتراپیست بهترین درمان اولتراسوند را برای شما پیشنهاد می کند.

اولتراسوند تراپی با روش تماس مستقیم

رایج ترین روشی که فیزیوتراپیست ها برای اولتراسوند تراپی استفاده می کنند، روش تماس مستقیم است. در این روش فیزیوتراپیست مقدار کمی ژل یا کرم را روی قسمتی از بدن که تحت درمان قرار می گیرد، استفاده می کند.سپس سر دستگاه اولتراسوند (همچنین به عنوان “مبدل” شناخته می شود) به آرامی روی ژل در کنار اندام مورد نظر قرار می گیرد. سر دستگاه به صورت دایره ای در طول مسیر دایره ای کوچکی روی بدن حرکت می کند.معمولا درمان سونوگرافی 5 تا 8 دقیقه طول می کشد.

اولتراسوند تراپی در فیزیوتراپیاولتراسوند تراپی با کمک غوطه ور شدن در آب

در مواردی که اولتراسوند تراپی روی برجستگی های استخوانی یا سایر سطوح نامنظم بدن اعمال می شود، از تکنیک “غوطه وری” استفاده می شود. در این روش، قسمتی از بدن که باید درمان شود در یک سطل یا ماهیتابه پر از آب غوطه ور می شود. سپس سر دستگاه در مقابل ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. با این روش سر دستگاه با بدنه تماس مستقیم ندارد. حدود یک سانتی متر بالاتر از ناحیه مورد نظر قرار دارد و امواج منتقل می شود. اندام هایی که معمولاً با این روش درمان می شوند عمدتاً شامل اندام ها می شود. در طول درمان ممکن است کمی گرما در ناحیه تحت درمان احساس کنید.

روش “حباب” اولتراسوند تراپی

اگر فیزیوتراپیست بخواهد زخم باز را درمان کند، استفاده از ژل یا کرم می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. در این موارد از روش «حباب» استفاده می شود. تکنیک مثانه برای اولتراسوند تراپی از یک بالون یا کیسه کوچک پر از آب یا ژل مخصوص استفاده می کند. بالون در محل مورد نظر قرار می گیرد و سپس سر دستگاه انتقال امواج روی بالون قرار می گیرد. امواج اولتراسونیک توسط بالون به ناحیه مورد نظر منتقل می شود.

اولتراسوند تراپی چه احساسی خواهد داشت؟

احتمالاً هنگام دریافت امواج التراسونیک و امواج، درد شدیدی احساس نخواهید کرد. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن خفیف یا سوزن سوزن شدن خفیفی در ناحیه تحت درمان داشته باشید.فیزیوتراپیست ها می توانند از پمادها در ترکیب با ژل های اولتراسوند برای کاهش درد و التهاب در بافت های عمیق بدن استفاده کنند. این فرآیند “فونوفورز” نامیده می شود.

آیا اولتراسوند تراپی می تواند باعث آسیب شود؟

در زمینه فیزیوتراپی یا فیزیوتراپی در مراکز فیزیوتراپی در تهران، اصفهان و یا سایر شهرها سونوگرافی درمانی بسیار مطمئن و بی خطر محسوب می شود. البته بهتر است در برخی از نقاط بدن مانند نواحی که سرطان دارند یا در کودکان خردسال استفاده می شود از سونوگرافی استفاده نشود. اما به طور کلی، اولتراسوند تراپی را می توان با خیال راحت برای گرم کردن مناطق آسیب دیده در بیشتر قسمت های بدن استفاده کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر