شست و شوی ماینر با التراسونیک و نحوه کار آن

بهترین روش برای شستشوی صفحه ماشین ماینینگ استفاده از حمام التراسونیک است. شستشوی ماینر با التراسونیک باعث افزایش کارایی ماینر و افزایش طول عمر آن می شود. تمیز کردن و شستن دکل ماینینگ و بردهای الکترونیکی این وسیله ارزشمند همیشه یک کار طاقت فرسا بوده است، اما دیگر نه! پاک کننده اولتراسونیک یا حمام اولتراسونیک دستگاهی است که با استفاده از امواج اولتراسونیک تمام گرد و غبار و آلودگی های چسبیده به سطح قطعات الکترونیکی ماینر را از بین می برد.
در زیر نحوه عملکرد این دستگاه و نحوه استفاده از اولتراسوند برای شستشوی ماینرهای ارز دیجیتال را توضیح خواهیم داد.

پاک کننده اولتراسونیک چیست؟

پاک کننده اولتراسونیک وسیله ای است که به سرعت و به طور کامل آلودگی ها، میکروب ها و انواع آلودگی ها را از سطح مورد نظر پاک می کند. با قرار دادن جسمی که می خواهیم در حمام اولتراسونیک بشوییم، در کمتر از چند ثانیه یک لایه کثیفی، گرد و غبار و به طور خلاصه هر چیزی که روی سطح باقی می ماند به سرعت پاک می شود. به همین دلیل از دستگاه های اولتراسونیک برای شستشوی بردهای الکترونیکی، جواهرات، قطعات صنعتی، سبزیجات و هر چیزی که فکرش را بکنید استفاده می شود.

ماینر

پاک کننده اولتراسونیک چگونه کار می کند؟

دستگاه اولتراسونیک که گاهی حمام اولتراسونیک نیز نامیده می شود، حوضچه ای پر از آب یا مواد شوینده است که امواج اولتراسونیک از کف آن آزاد می شود. نوسان سریع امواج صوتی در داخل مخزن آب باعث ایجاد امواج کوچک و در نتیجه حباب های میکروسکوپی می شود. این حباب ها به اندازه معینی رشد می کنند و سپس با یک انفجار میکروسکوپی از بین می روند.

حمام اولتراسونیک برای تمیز کردن طیف وسیعی از مواد از جمله فلزات، شیشه، لاستیک، سرامیک، زیور آلات، جواهرات، سنگ‌های قیمتی، برخی پلاستیک‌های سخت و قطعات الکترونیکی مانند بردهای کامپیوتر یا بردهای معدنی مناسب است. حمام اولتراسونیک به ویژه برای از بین بردن آلاینده های سرسخت از قسمت های پیچیده دارای سوراخ، ترک و فرورفتگی مفید است. به عبارت دیگر تمام قطعاتی که به راحتی با دست قابل نظافت نیستند. نمونه هایی از آلاینده هایی که می توانند با حمام اولتراسونیک حذف شوند عبارتند از گرد و غبار، خاک، روغن، گریس، رنگدانه ها، اثر انگشت و ترکیبات پولیش.

کاویتاسیون چیست؟

هنگامی که دستگاه التراسونیک روشن می شود و ظرف آن پر از مایع می شود، حباب های بسیار کوچکی در مایع دیده می شود. این حباب ها زمانی ایجاد می شوند که انرژی صوتی یک فضای خالی (یا حفره) ایجاد می کند که به صورت حباب در مایع داخل مخزن که آب یا محلول شستشو است، محبوس می شود. این حباب های میکروسکوپی با چنان نیرویی منفجر می شوند که آلاینده های چسبیده به سطوح از جای خود خارج می شوند. .

تاثیر میکروحباب های اولتراسونیک بر روی سطوح

به این انفجارهای کوچک کاویتاسیون می گویند. نیروی این انفجارها برای از بین بردن یا جدا کردن کوچکترین ذرات از سطوح کافی است.کاویتاسیون یک اثر تمیز کنندگی باورنکردنی دارد. حباب های آب تولید شده توسط کاویتاسیون هر سطح را مانند یک برس شستشوی میکروسکوپی تمیز می کند. حتی آلاینده هایی که محکم به سطوح چسبیده یا در شکاف های کوچک پنهان شده اند به راحتی پاک می شوند.
این روش تمیز کردن آلودگی ها را حتی بدون وجود مواد شیمیایی پاک کننده پاک می کند. قدرت تمیز کنندگی دستگاه اولتراسونیک به قدرت امواج تولید شده بستگی دارد. در بدترین حالت، تمیز کردن بیش از 20 دقیقه طول نمی کشد.
هرچه قدرت پاک کننده اولتراسونیک بیشتر باشد، حباب های بیشتری تولید می شود و قدرت تمیز کنندگی بالاتر و سریعتر خواهد بود. اما این افزایش قدرت حد مشخصی دارد و اگر از آن حد فراتر رود، علاوه بر آسیب رساندن به بدن، باعث از دست دادن انرژی نیز می شود. فرکانس 40 کیلوهرتز معمولاً برای اکثر شستشوها مناسب است.

ماینرشستشوی ماینرها با حمام التراسونیک

امروزه فناوری اولتراسونیک به طور گسترده ای برای تمیز کردن محصولات الکترونیکی استفاده می شود. از آنجایی که تمیز کردن قطعات الکترونیکی از جمله بردها و کویل ها و سایر جزئیات دستگاه های الکترونیکی که دارای لحیم کاری ظریف و ظریف هستند، کاری دشوار و ظریف است، به همین دلیل یک پاک کننده اولتراسونیک می تواند گزینه مناسبی برای این نوع نظافت باشد.

دستگاه ماینینگ

بردهای الکترونیکی مورد استفاده در ماینینگ ریگ ها به عنوان “هش برد” شناخته می شوند. از آنجایی که دستگاه ماینرها دائما روشن است و در کنار کولرها قرار می گیرد، به سرعت کثیف می شود و باید مرتب و ماهانه آنها را تمیز کنید. علاوه بر این، هر زمان که بدن ماینر کثیف و کثیف باشد، دستگاه به درستی کار نمی کند. یکی از دلایل این مشکل گرم شدن بیش از حد چیپس ها و بردها است.با توجه به تمام مشکلاتی که در نظافت دستگاه ماینینگ با استفاده از روش های سنتی یا شوینده های صنعتی ایجاد می شود، بهترین گزینه در حال حاضر حمام اولتراسونیک است.
گردگیری با دمنده نمی تواند تمام قطعات را به خوبی تمیز کند و لایه های چسبنده روی قطعات را کاملا تمیز کند. اما با یک پاک کننده اولتراسونیک، برد الکترونیکی در یک وان پر از محلول شستشو قرار می گیرد.
ممکن است تعجب کنید که چگونه قطعات الکترونیکی را در حمام اولتراسونیک پر از آب تمیز کنید. این به این دلیل است که وقتی قطعات الکترونیکی به برق وصل می شوند، آب به آنها آسیب می رساند. وقتی ربطی به پاور نداشته باشه اون قسمت ها آسیب نمی بینه. تنها چیزی که پس از این فرآیند شستشو باید در نظر داشته باشید، اطمینان از خشک بودن قطعات است. بنابراین بدون نگرانی می توانید ماینر را در دستگاه غوطه ور کنید و سپس دستگاه اولتراسونیک را روشن کنید

مزایا و معایب استفاده از اولتراسونیک

مهمترین مزایایی که می توان برای پاک کننده اولتراسونیک ذکر کرد عبارتند از:
تمیز کردن قطعات زمان کمتری می برد و در عین حال کارایی بیشتری نیز خواهد داشت.
در روش شستشوی اولتراسونیک امکان دسترسی به شکاف های کوچک و نقاط غیرقابل دسترس وجود دارد به همین دلیل این روش برای قطعات کوچک با جزئیات زیاد مناسب است.
علاوه بر این، انرژی کاویتاسیون در محلول های مبتنی بر آب نسبت به سایر حلال های آلی موثرتر است.
با انتخاب فرکانس مناسب و استفاده صحیح از این روش، قطعات حساس قطعات الکترونیکی آسیبی نمی بینند. با توجه به کاهش سایش و اصطکاک، طول عمر قطعات تمیز شده با روش اولتراسونیک افزایش می یابد.ماشین لباسشویی اولتراسونیک از آب و مواد شوینده مخصوص غیر سمی، غیر قابل اشتعال و سازگار با محیط زیست استفاده می کند.
تنها عاملی که می تواند به قطعات الکترونیکی آسیب برساند دمای بالا است. بنابراین دمای دستگاه باید کنترل شود.

چگونه دستگاه ماینینگ را با حمام التراسونیک تمیز کنیم؟

اینکه از کدام واشر اولتراسونیک برای شستشوی تخته ها استفاده می کنید کاملاً به اندازه تخته و میزان شستشوی روزانه بستگی دارد. برای شستشوی برد الکترونیک فرکانس اولتراسونیک باید بین 27 تا 40 هرتز باشد تا عملیات تمیز کردن برد به خوبی انجام شود.
فرکانس های بالاتر می تواند به بردهای الکترونیکی آسیب برساند. دستگاه باید دارای سیستم حذف ارتعاشات باشد تا به قطعات الکترونیکی آسیب نرسد. محلول شوینده ای که برای شستن بشقاب ها استفاده می شود نباید مضر باشد. این محلول بسته به میزان آلودگی، وظیفه نظافت بردهای الکترونیکی را به نسبت 3 تا 10 درصد و در دمای 65 درجه سانتیگراد به مدت حدود 3 تا 10 دقیقه انجام می دهد.
آیا باید از مواد شوینده استفاده کرد؟
اکثر این دستگاه های اولتراسونیک از آب برای شستشو استفاده می کنند اما وجود ماده شوینده مناسب امکان کار بهتر و سریع تری را فراهم می کند. مایع تمیز کننده اولتراسونیک به ویژه برای تمیز کردن کامل سطوح میکروسکوپی استفاده می شود. این شوینده باید خنثی باشد، یعنی خیلی قلیایی یا خیلی اسیدی نباشد و به راحتی در آب حل شود. یعنی بر پایه آب بودن. لازم است غیر قابل اشتعال باشد زیرا در حین کاویتاسیون حرارت زیادی در دستگاه ایجاد می شود. مصرف آن نباید از حد معینی تجاوز کند. .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

محصولات بکر